Dřevěné domky

Zahradní domek, či chatka Vaši zahradu určitě oživí, čímž si získá více výjimečnosti. Zahradní domek 24 vám nabízí nejlepší výběr zahradních staveb v České republice, a to s hladkým průběhem dodání, ve vynikající kvalitě a za nejlepší cenu. Všechny naše zahradní chatky jsou vyhotoveny ze skandinávského smrku, který je jedním z nejkvalitnějších stavebních dřevěných materiálů vůbec. Neváhejte se zeptat našich odborníků, kteří vám rádi pomohou koupit si ten nejlepší zahradní domek, zahradní chatku nebo velkou chatu.

Showing 1–24 of 111 results

Jak si koupíte zahradní chatku, která bude pro každého člena rodiny tou nejlepší?

Lidé si kupují zahradní chatky ze všech možných důvodů. Někteří chtějí věnovat více času své zahradě, jiní zase potřebují zvláštní prostor pro své koníčky nebo pro relax celé rodiny, případně na grilování, či vaření a konzumování jídla na zahradě. Další chtějí hrát kulečník nebo jiné hry, abychom uvedli jen pár příkladů. S takovými aktivitami se i s rodinou vymaníte z denního domácího kolotoče a zpříjemníte si některé večery nebo víkendy. Než se rozhodnete, jakou chatku si koupíte, bylo by rozumné shromáždit si členy své rodiny a zjistit, co kdo očekává od nového zahradního domku. Takto se rychleji dozvíte, pro jaký typ a jakou velikost domku se rozhodnete, aby byli spokojeni všichni členové vaší rodiny. My máme totiž v nabídce 200 typů zahradních chatek a domků, a proto bude vaše rozhodování pro vás napínavé a i zábavné!

Jaká je správná tloušťka stěn mojí zahradní chatky?

Jak budete chatku využívat, kolik prostoru máte k dispozici na zahradě a finanční objem, který jste si na chatku určili, jsou obvykle hlavními faktory k určení definitivní velikosti zahradního domku. Čím bude větší, tím musí být jeho stěny tlustší, aby se zajistila jeho bezpečnost, stabilita a masivnost.

Obvyklá dostupná tloušťka stěn zahradních chatek a domků je 28 mm, 34 mm, 40 mm, 44 mm, 50 mm, 58 mm a 70 mm.

Stěny s tloušťkou 28 mm až 34 mm jsou vhodné pro zahradní chatky umístěné na prostoru do 8 m². Jsou to chatky s rozměry 2 x 2 m a 2 x 3 m. Tenké stěny se ale rychleji opotřebují, nejsou dost silné a výkyvy venkovních teplot budou mít větší vliv na teplotu uvnitř. Tenčí prkna stěn znamenají i méně použitého materiálu, a proto bude částka na cenovce zahradní chatky nižší.

Pro malé a střední zahradní chatky na sezónní využití rádi doporučujeme tloušťku stěn 40 mm. 40mm stěny obsahují dvojité perodrážkování, aby do sebe lépe prkna zapadala. V některých částech jsou upevněny kovovými dráty a kovovými vyztuženými dráty vloženými přes celou stěnu ve všech čtyřech rozích. Pokud si na sezónní používání koupíte zahradní chatku s rozlohou 3 x 3 m, 3 x 4 m nebo 3 x 5 m (8–15 m²) se 40 mm tlustými stěnami, můžete se spolehnout na její stabilitu, sílu a dlouhou životnost.

Naše zahradní chatky s tloušťkou stěn 44 mm až 50 mm představují nejlepší hodnotu vašich peněz investovaných do zahradní dřevostavby. Zahradní domky s velikostí 10–25 m² vynikají nejen skvělou kvalitou dřevěných struktur, které jsou mimořádně silné a mají dlouhou životnost, ale i okny a dveřmi s dvojitým sklem, které patří do standardního vybavení. Pokud si chcete koupit zahradní domek s rozlohou 3 x 4 m, 4 x 4 m, 4 x 5 m nebo dokonce 5 x 5 m, který vám vydrží dlouhá léta, nejlepší řešení pro vás jsou domky s tloušťkou stěn 44 až 50 mm.

 

Velmi velké zahradní chaty vyžadují řádně tlusté a odolné stěny s tloušťkou 70 mm. Takové stěny jsou vhodné pro chaty s rozlohou 5 x 6 m, 6 x 6 m, 5 x 7 m, 5 x 8 m a eventuálně i pro větší. Pokud si chcete koupit chatu, kam se pohodlně vejde kulečníkový stůl v plné velikosti, případně s prostorem, kde se bude dát hrát ping pong, nebo zahradní chatu za jiným účelem, nejlepším řešením jsou velké zahradní chaty. Naše zahradní 70mm chaty mají 28 mm hrubé stěnové panely a jsou vybaveny našimi nejlepšími okny a dveřmi s dvojitým sklem, které jsou odolné vůči výkyvům počasí. Do jejich standardní ceny jsou započítány i 92mm základové hranoly.

 

Tloušťka stěny výrazně ovlivňuje sílu, životnost, odolnost vašeho zahradního domku vůči teplotám, jakož i jeho bezpečnost, a proto vyžaduje mimořádnou pozornost. Zároveň je třeba brát v úvahu, že právě tloušťka stěn patří mezi nejdůležitější faktory při určování ceny.

Budu používat mou zahradní chatku jen na sezónu nebo na delší dobu?

Se zahradní chatkou si léto v zahradě vychutnáte ještě lépe. Chatka se ale dá využít během celého roku jako prostor na vaše koníčky, hry, eventuálně jako druhý domov. Takové možnosti jejího využití je třeba si předem promyslet.

Kterýkoli typ zahradní chatky je vhodný, pokud ji chcete využívat jen přes léto. Pokud uvažujete o jejím celoročním využívání, je třeba upřednostnit stavbu s hrubšími stěnami, okny a dveřmi s dvojitým sklem a izolací, a samozřejmě nezapomenout na topení.

Všechny naše chatky mají tloušťku stěny minimálně 44 mm a okna a dveře s dvojitým sklem, a všechny se dají instalovat do zahradních chatek, které se využívají po celý rok.

Podle našich zkušeností jsou podlahy a střechy na většině Česka řádně izolované. Právě u podlah a střech je izolování nejdůležitější součástí stavby kvůli výrazným teplotním výkyvům. Na chladné měsíce roku potřebujete radiátor nebo malý topný systém. Pokud upřednostňujete vytápění, budete potřebovat alespoň dva ventilační otvory, přičemž jeden je třeba umístit níže a druhý výše, abyste zajistili větrání vzniklé vlhkosti. Podle nás je nejvhodnějším izolačním materiálem minerální vlna v rolích nebo desky z minerální vlny, jakož i dodatečné textilní materiály či polyamidové fólie, které chrání před větrem.

Je třeba vědět, že zateplení a topení se dá přidat, a to za velmi rozumnou cenu, přičemž výsledek bude úžasný. Takto totiž budete moci využívat zahradní domek nejen 5-6 měsíců ale po celý rok.

Styl mojí zahradní chatky?

Ke stylu zahradních chatek se většinou přistupuje ze dvou úhlů pohledu: některým lidem vyhovuje domek, který se podobá jejich domácímu stylu, kdežto jiní chtějí takovou chatku, která se jim nejvíce líbí a to bez ohledu na to, jak stavba vypadá. Dřevěná stavba bude vždy v kontrastu k vaší zahradě, a proto jsme přesvědčeni, že obě alternativy vaší zahradě sluší.

Mohu si koupit zahradní chatku na zakázku?

Vybrat si můžete z naší nabídkové palety obsahující téměř 200 standardních různých zahradních domků a jiných dřevostaveb, ze kterých si určitě vyberete tu pravou pro vás. Pokud byste i tak nenašli nic, co by vám vyhovovalo, standardní chatky dokážeme za poplatek zvlášť pozměnit podle vašich představ. Na zakázku vyhotovíme zahradní chatky dle přání zákazníka. Vnější rozlohu standardní chatky zmenšíme nebo zvětšíme dle vašeho přání, jednoduchou skleněnou výplň oken nebo dveří nahradíme dvojitou, standardní počet oken chatky umíme snížit nebo zvýšit, přičemž na výběr máme několik typů dveří a oken; dále upravíme tloušťku stěny dle vašeho přání, rovněž můžeme zvětšit terasu, eventuálně provést další úpravy a změny na zahradním domku podle vašich přání.

Zahradní chatky zhotovené na zakázku jsou v průměru o 10–20 % dražší než standardní modely. Navýšení ceny vzniká vypracováním dodatečných nákresů, na základě kterých se zakázka může vyhotovit. Přestože dodací lhůta trvá o 2–3 týdny déle než u standardní chatky, získáte zahradní chatku šitou na míru a podle vašeho vkusu.

Zvláštnosti dřevěných staveb. Jak se třeba řádně starat o zahradní chatku?

Naše zahradní domky se vyrábějí ze skandinávského smrku, který patří mezi nejlepší stavební materiály vůbec. Jenže je to čistě přírodní materiál a proto je třeba, abyste se o něm dozvěděli pár důležitých věcí.

Malé praskliny a boule jsou běžným jevem u dřevěných staveb. Rovněž je třeba si uvědomit, že jednotlivým dřevěným součástem trvá rok, než se po úpravě a stavbě usadí a adaptují. Z tohoto důvodu budete možná po prvním roce muset přizpůsobit dveře a okna na vašem zahradním domku, abyste zajistili jejich řádné fungování.

Největším nepřítelem dřeva je vlhkost. Na ochranu vaší zahradní chatky vůči plísni a hnilobě je třeba provést 4 velmi jednoduchá opatření:

  • Postavte vaši zahradní chatku na řádném základě, přičemž základová prkna je třeba poodtáhnout pár cm od základu asfaltovými pásy umístěnými mezi základovými prkny a stavebním základem. Takto si zajistíte řádnou ventilaci pod domkem a vyhnete se přímému kontaktu s trávou a zemí.
  • Vyvrtejte dvě díry do fošen stěn, jednu níže, druhou výše, čímž zajistíte řádné větrání. Díry třeba pokrýt rošty z kovu nebo umělé hmoty. Takto si zajistíte únik vlhkosti z vašeho zahradního domku.
  • Střechu pokryjte střešní lepenkou (dodáváme ji spolu s našimi chatkami) a nejlépe i se střešními šindeli nebo ještě další vrstvou střešní lepenky, abyste si zajistili ochranu střechy.
  • Zahradní domek je nejlepší potřít vrstvami ochranného laku nebo barvy, a to hned po postavení chatky. Vysoce kvalitní prostředky na ochranu dřeva je třeba znovu natřít až po 5–6 letech.

 

Postavíte si váš zahradní domek sami nebo si zavoláte odborníky?

Naše zahradní domky nazýváme jednoduše „udělej si sám“. Lidé, kteří mají již zkušenost s prací „udělej si sám“, a to např. s montováním nábytku v domácnosti, nebo zahradních struktur, si domek rychle postaví sami během 2–4 dní. Na postavení vašeho domku potřebujete dva dospělé lidi a následující nářadí: ruční pilku, šroubovák, gumovou paličku, kladivo, pracovní rovný podklad, svinovací metr, vrtačku, nůž, kleště kombinačky a žebřík. Všechny potřebné součástky, detailní plán chatky spolu s příručním návodem na smontování budou dodány zároveň s domkem.

Doporučujeme náš montážně-instalační servis resp. si třeba přizvat alespoň jednu osobu s patřičnými zkušenostmi a zručností. Montáž zahradního domku vyžaduje důkladné pochopení toho, co děláte, práci se stovkami hřebíků a šroubů, nivelační práce, řezání několika částí na správnou velikost a další podobné výkony.

Abychom vám usnadnili rozhodnutí, zda si domek postavíte sami, nebo se raději spolehnete na odborný stavební tým, připravili jsme pro vás 20minutové video, které detailně popisuje všechny stupně montáže zahradního domku nebo chatky.

Proč si koupím zahradní domek právě od firmy Zahradní Domek 24?

Zahradní domek24 je společností, která působí výlučně v oblasti zahradních chatek a domků. Naše zahradní chatky a domky navrhujeme, vyrábíme a zároveň prodáváme. Prodeji takových staveb od jiných výrobců se nevěnujeme. Takto si totiž udržíme kontrolu celé realizace – od nákresu až po dodání, přičemž vám za skvělé ceny nabízíme kvalitní zahradní domky a chatky.